Články & návody

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy, online kurzy na jednom místě. Najděte si svůj kurz.

Autodilyadoplnky.cz - vše pro auta na jednom místě. Osvětlení vozidel, pneumatiky atd.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

HUDEBNÍ NÁSTROJE BRNO - prodej a servis hudebních nástrojů v Brně.

Zámkař Jan Hanák - otevření aut Brno.

Spedice Praha Joppa Logistics s.r.o - komplexní spediční služby.

Záložní zdroje UPS - záložní zdroje pro zálohu 12V, 24V a 48V systémů.

Kotevní technika - kvalitní švýcarská kotevní technika Mungo.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Vinařství Jan Plaček - červené víno z Moravy.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Ladislav Kouřil - originální zásnubní prsteny.

Tisk pro realizaci tvarově složitých součástí

Pokud je něco progresivní a, co se týče způsobů využití v různých průmyslových odvětvích, takřka všestrannou technologií, je to právě 3D tisk. Přestože se v minulosti jednalo spíše o výrobu prototypů, přistupuje se i k výrobě sériové, neboť některé, tvarově složité součásti, nelze jinou technologií v rozumném čase a za rozumnou cenu vyrobit. Pomocí 3D tiskáren lze zhotovit součásti z různých materiálů od plastů přes keramiku až po kovy.

3D tisk kovů

Hlavními výhodami 3D tisku kovů jsou zejména pevnost (často srovnatelná s jinými konvenčními způsoby výroby), dosažení složitých detailů, v mnoha případech úspora času a tím i financí, možnost opravy stávajícího dílu a v neposlední řadě i výroba prototypů bez nutnosti výroby speciálních nástrojů. Z kovových materiálů se pro 3D tisk nejčastěji používají nerezová ocel, hliník a titan. Co se 3D tisku kovů týká, existuje několik způsobů výroby.

Pomocí spékání práškových vrstev vznikají součásti metodou Selective laser sintering. Pomocí této metody se vyrábí hlavně formy, různé nástroje, jádra s chladícími kanálky nebo jiné tvarově složité součásti.

Direct metal laser sintering (DMLS) je metoda využívající lokálního roztavení kovového prášku a protavení do předchozí vrstvy. Metoda DMLS se využívá pro rychlou a zároveň velmi přesnou výrobu. Nachází využití zejména v leteckém, automobilním, elektronickém průmyslu, ale i v oblasti medicíny.

Fotografie