Články & návody

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy, online kurzy na jednom místě. Najděte si svůj kurz.

Autodilyadoplnky.cz - vše pro auta na jednom místě. Osvětlení vozidel, pneumatiky atd.

Nakupujete na nějvětším e-shopu Alza.cz?

Zámkař Jan Hanák - otevření aut Brno.

Spedice Praha Joppa Logistics s.r.o - komplexní spediční služby.

Záložní zdroje UPS - záložní zdroje pro zálohu 12V, 24V a 48V systémů.

Kotevní technika - kvalitní švýcarská kotevní technika Mungo.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Vinařství Jan Plaček - červené víno z Moravy.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské studio Jihlava.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Ladislav Kouřil - originální zásnubní prsteny.

Zdroje MEAN WELL s DC výstupem 120/250/400 V

Na světě jsou nové zdroje s vyššími hladinami DC výstupu pro specifické aplikace. Představil je nedávno přední světový výrobce spínaných zdrojů - společnost MEAN WELL.

Co všechno nám nová řada zdrojů nabídne?

Současný svět a jeho poptávka po zdrojích vyššího napětí nad 48 V roste významným tempem. Využívají se především pro generování UV záření nebo v laserové technologii. Dnešní běžné zdroje jsou nabízeny nejčastěji s hladinami výstupů podle SELV – např. 3,3/5/12 V pro napájení osobních počítačů, 19 až 24 V u adaptérů notebook a 12/24/48 V v průmyslu. Z toho důvodu se velmi často vyšší napětí získávalo sériovým spojováním zdrojů s výstupy podle úrovně SELV, protože zdroje s odpovídajícím vyšším výstupem napětí zkrátka nebyly dostupné.

Zdroje vyššího napětí

Pro sériové spojování zdrojů bylo nutné obvod doplnit ochrannými prvky, což spolu s nároky na propojení prodražovalo aplikaci. MEAN WELL proto přichází na trh s modelem splňujícím požadavek na zdroj s vyšším výstupním napětím. Nově vyvinutý typ CSP-3000 je spínaný zdroj 3 kW kategorie AC/DC s širokým vstupem 180 až 264 V AC a poskytujícím podle vybraného modelu na výstupu stejnosměrné napětí 120, 250 nebo 400 V (obr. 1). Zdroj CSP3000 je konstruován pro pracovní teplotu do 70 °C a vybaven vnitřním regulátorem chlazení. Maximální možný výkon v závislosti na teplotě je vždy uveden v konkrétní specifikaci. Účinnost zdroje je deklarována až 93 %.

Nové zdroje, nové funkce

Mezi funkce CSP-3000 patří nastavitelnost výstupu, možnost paralelního spojování více zdrojů pro dosažení většího výkonu, dálkové vypínání a pomocný napěťový výstup (12 V/0,4 A) vhodný pro napájení podpůrné nebo řídicí elektroniky.

Nastavit hodnotu maximálního výstupního proudu a výstupního napětí lze pomocí svorek PC, respektive PV. Nastavení napětí je možné třemi způsoby – nastavovacím prvkem ručně, stejnosměrným napětím ve dvou režimech jemnosti - 20 až 100 % nebo 8 až 100 % jmenovitého napětí. Druhý režim dovoluje nejen širší řídicí rozsah, navíc poskytuje i lepší dynamickou odezvu zdroje při změně požadavku. Nastavení maximálního výstupního proudu - 20 až 100 % nebo 8 až 100 % je bdobně možné ručně nebo řídícím napětím na svorce PC.

Bezpečnost především

Pro zátěž větší než 3 kW lze paralelně spojit až tři CSP zdroje. Celkový výkon se tak může zastavit až na hodnotě 9 kW. Zdroje CSP jsou chráněny proti zkratu na výstupu, přetížení proudovému i tepelnému, proti působení externího napětí na výstup i ochrannou před selháním chlazení. Ochrana proti nadproudu je typu omezení proudu po krátkou dobu s následnou deaktivací výstupu, pokud přetížení v tomto intervalu neodezní. To je vhodné při zvýšeném požadavku po zapnutí zátěže.

Kde nové zdroje uplatníte

Zdroje CSP mohou najít uplatnění ve výrobním odvětví, například řízení a automatizace, zkušebních a měřících aplikacích, laserových a UV technologiích, zahořovacích procesech a a mnoho dalších odvětví. Díky pokročilé konstrukci a kvalitě zpracování ověřené továrním zahořením lze na CSP poskytovat záruku pět let.

E-shop MEAN WELL, český specialista na spínané zdroje

Více informací naleznete na stránce www.eshop-meanwell.cz. Pro jakékoliv dotazy nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám poradíme s výběrem i odpovíme na vaše dotazy.

Fotografie